Pebble-Beach-750Přístup k nejexkluzivnějším klubům světa je umožněn jen hodně bohatým. Podívejme se na tři kluby, kde to stojí nejvíc, ale pustí vás tam, a na další tři, které mají jen velmi omezený okruh členů a dostat se mezi ně znamená často nejen dát balík, ale ještě splnit další podmínky.

TPC Sawgrass Stadium Course, Ponte Vedra na Floridě: tady každoročně vídáte Players Championship. Jeho ostrovní 17. jamka je pokaždé v obležení, masy diváků neberou konce. Tady se odehrávají největší dramata a rozhoduje turnaj. I vy si můžete zkusit hodit pár míčků do vody, bude vás to stát 600 dolarů. Možná se vám zadaří líp než Korejci Byeong Hun Anovi, ten tam předloni zahrál 11, stálo ho to čtyři míčky, a hlavně hodně peněz.

Hřiště Shadow Creek si krásou ani pověstí se Sawgrass nezadá, a protože je v Las Vegas, městě superlativů, jednoduše musí být nejdražší. S 1 000 dolary má před nejbližšími pronásledovateli bezpečný náskok. A abyste mohli na recepci vyklopit tisícovku za fíčko, musíte se napřed ubytovat v jednom z hotelů sítě MGM Resorts, což dělá dalších 600 dolarů za noc. Hřiště působí v Nevadské poušti jako surrealistická malba, nejúžasnější design s vodopády, skalami a ohromující kulisou hor kolem. Modrá je nejmodřejší modrá, zelená podobně, bankry svítí žlutobílým pískem. Nádhera.

Třetí perlou, kde si můžete nekřesťanský peníz zahrát, je kalifornské Pebble Beach (na úvodním snímku). 620 dolarů. Tohle hřiště má už víc než stoletou historii, přesto je v podstatě trvale voleno nejlepším veřejným hřištěm USA. Teoreticky si ho může zahrát každý, v praxi to chce rezervovat si tee time rok dopředu. Nebo přijít ráno jako jednotlivec a startér vás někam vmáčkne.
Místní postrach je z výšky hraná, do moře vysunutá tříparová sedmička, sice krátká, ale green je tak maličký, že se mu přezdívá Poštovní známka. Kolem něj hodně těsno, prudké útesy nechávají kolem greenu prostor jen pro pět bankrů a maličko trávy.

Augusta National. Přesný počet a jména členů tohoto snad nejznámějšího privátního klubu jsou jedním z nejstřeženějších tajemství golfového světa. Klub omezuje počet členů na tři stovky, mezi čekateli najdeme i hodně známé osobnosti. Pouhých deset let umožňuje klub členství ženám, podvolili se jako jedni z posledních a sklízeli za to předtím hodně zlé krve.
Když už se vám podaří stát se členem – potřebujete půl milionu dolarů a záruku stávajícího člena nebo dvou – moc si stejně nezahrajete: hřiště je dlouhé týdny před Masters zavřené, spousty greenkeeperů ho chystají na dubnovou slávu. Roční poplatek činí přesto dalších 30 tisíc.

Stejný půlmilion jako v Augustě zaplatíte při vstupu do Liberty National GC, klubu z Jersey City ve státě New Jersey. Ročně ještě 25 nebo 30 tisíc navrch. A ani to nestačí, po členech vyžadují ještě patnáct tisíc zálohu na konzumaci – velmi pravděpodobně nevratnou. Nové, parádní, hodně rovinaté hřiště, založili ho a vlastní ho otec a syn Firemanovi, bývalí majitelé Reeboku.
Ze hřiště pozorujete místo nevadských hor mocnou siluetu Manhattanu. Samo hřiště bylo postaveno na (skoro se chce říct na smetišti) bývalém průmyslovém pozemku na břehu řeky Hudson. Hned po otevření se sem nahrnuly ty největší turnaje. Klub je přísně privátní, ale členové si mohou během roku přivést celkem sedm hostů, nejvýš dva denně a žádného víc než šestkrát.

Asi nejdražší vstupní poplatek – milion dolarů – má čínský Shanqin Bay GC. Leží na východním pobřeží čínského ostrova Hainan a neví se o něm toho moc, jen že je ohromně vymazlené: těch dvacet členů, kteří se dělí o vlastnictví klubu, chce i v budoucnu zůstat jen mezi sebou. Ne doslova – kdo by se chtěl stát členem, potřebuje doporučení stávajícího člena a osobní pozvánku představenstva. Ale padesát členů klub ještě nemá, a je tudíž asi nejprivátnějším klubem světa. Mají víc zaměstnanců než členů...
Hřiště postavil americký golfový architekt Bill Coore na pozemcích bývalé velké radarové stanice. Strávil tam zcela neobvyklých 156 dní a vymodeloval úžasné jamky i okolí – hřiště je jako jediné čínské mezi stovkou nejlepších hřišť světa. Celý projekt táhl i financoval bývalý ředitel čínského státního investičního obra – firmy Citic – Wang Jun. Co platí členové ročně, není známo. Pokud byste se k fíčku na Shanqin Bay nepropracovali, nezoufejte, na Hainanu najdete víc než tucet dalších skvělých golfových zastávek, mimo jiné Mission Hills 2.

Připravil: Ivo Doušek
Ilustrační foto: Pebble Beach
Převzato z časopisu GOLF 1-2/2024


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...